Jestem synem górnika, Miesiąc Fotografii w Krakowie & Galeria Henryk, 2018

“Jestem synem górnika”
Róża Duda, Michał Soja

Otwarcie: 24.05.2018, 19.00
Czas trwania: 24–29.05, 14.00–21.00
TELOS, ul. Cieszyńska 9

PartnerzyMiesiąc Fotografii w Krakowie / Krakow Photomonth FestivalHenryk Gallery

Opis wystawy:

Co łączy zombie i górnika? Co wspólnego mają ze sobą Dracula i niewidzialny kapitał? Co oznacza bycie uprzywilejowanym i nieuprzywilejowanym członkiem społeczeństwa, a co więcej jaki rodzaj komunikacji charakteryzuje oba te położenia?

Jestem synem górnika daje wyraz doświadczeniu, w którym teraźniejszość jest ciągle modyfikowana przeprogramowywaniem przyszłości i przepisywaniem przeszłości, a tożsamość ciągle składanym konstruktem dawnych kategorii i zglobalizowanych wzorców. Wystawa oscyluje wokół stanu współczesnej podmiotowości, zawieszonej między marzeniami o samostanowieniu, indywidualności, samowystarczalności a nieuniknionym uwikłaniem w relacje wyzysku, jednocześnie przedstawiając wypadkowe tego wewnętrznie sprzecznego położenia. Tak więc rzeczywistość Syna Górnika jest wszystkim tym, co wypierane, czy to ze świadomości jednostki, społeczeństwa czy kapitalizmu w ogóle. Jest zombie, które beznadziejnie próbuje przemówić, zalaną kopalnią, która odzyskuje życie dzięki ruinie, w którą popadła, upadłym hotelem – zgliszczami rozwoju, kultury i monumentalnym pomnikiem tego, co już w kulturze nieaktualne, czekającym na ponowną hossę. W takiej rzeczywistości dominuje fantazja i złudzenie, mające źródła w niemożliwych do spełnienia pragnieniach.

Prezentowane prace odnoszą się do globalizacji, tworzących się w jej wyniku nowych tożsamości, lokalnych reakcji wobec pandemicznego kryzysu. Autorami wystawy są Róża Duda i Michał Soja, artyści wizualni posługujący się medium filmu eksperymentalnego, instalacji, grafiki 3D.

Press:

Syn górnika i świt żywych trupów. „Jestem synem górnika” Michała Soi i Róży Dudy, Anna Batko, Magazyn Szum

 

‘I am a miner’s son’ by Róża Duda & Michał Soja at Henryk Gallery, Krakow

YOUNG GRADUATES FROM POLISH ARTS ACADEMIES TO WATCH — SEE OUR TOP FAVOURITES!