KNAF – Nagroda imienia Leszka Knaflewskiego dla młodych twórców

Galeria Miejska Arsenał, Poznań

Ideą konkursu jest promowanie postaw twórczych związanych z poszukiwaniem nowych narzędzi ekspresji artystycznej w obszarze sztuki mediów, sztuk wizualnych oraz szeroko pojętej sztuki dźwięku.  Ma on na celu podkreślenie wagi radykalnych i odważnych wyborów młodych artystów, którzy wiążą swoje życie ze sztuką.

Konkurs poświęcony jest  pamięci wybitnego poznańskiego artysty i profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – Leszka Knaflewskiego – KNAFA. Od lat 90. jego twórczość sytuowała się na pograniczu sztuk wizualnych i muzyki. Zmarł 6 września 2014. W latach 1980-1985 studiował w PWSSP (potem ASP, dziś Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom z malarstwa. Współtworzył grupę Koło Klipsa, której był członkiem w latach 1983-1990. Współpracował z wieloma formacjami muzycznymi: Rasa, Sten, Socrealism, Art Sound Project, Drum Machina, Kot. Był autorem rysunków, obiektów, instalacji, filmów wideo. Tworzył własne instrumenty muzyczne. Od 1990 roku zajmował się pracą dydaktyczną. Był profesorem na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (kierunek Intermedia) Uniwersytetu Artystycznego.

Nominowani do KNAF – Nagroda im. Leszka Knaflewskiego dla młodych twórców :

1. grupa AEEI_VD (_Virtual Dreams): Aleksander Błaszkiewicz, Izabela Sitarska, Ewelina Cichocka, Łukasz Tomaszewski (Dj Elvira)
2. Karolina Belter/Weronika Wronecka
3. Róża Duda/Michał Soja
4. Mateusz Kula
5. Magdalena Lazar
6. Przemysław Ostaszewski
7. Yan Tomaszewski